ATASAV’IN TARİH VE KÜLTÜR ANLAYIŞI


ATASAV, kültür, tarih ve kalkınma konusunda , çok sıkı bir ilişkinin olduğunu savunuyor. Zira kültür, bir insan topluluğunun kendi tarihi gelişmesi konusunda sahip olduğu şuur olduğuna göre, toplumlar bu tarihi gelişme şuuruna dayanarak varlığını devam ettirme azmini gösteriyor, gelişmesini sağlıyor.

ATASAV ülkemizde tarih araştırmalarının, milli birlik, bütünlük, milli kültür ve dış kültür saldırılarına karşı bizi koruyabilecek tek kaynak olduğu gerçeği ile hareket noktasını belirliyor. Ancak bilimsel araştırmalara dayanmayan uygulamalar yüzünden “Ermeni ve Yunan, bölücülük ve mezhep ayrımları, mistik eğilimler, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları, Ortadoğu İslam ülkeleri” gibi konularda, Türk milletinin menfaatlerine yönelik çalışmalar beklenilen ölçüde olamadı.

ATASAV belirtilen konularda, çözüm yollarının bilimsel, akli ve devamlılık gösteren bir yolla ortaya konulmasını benimsiyor. Mustafa Kemal Atatürk, öğrenim devresinin her safhasında tarih derslerine ilgi gösterdiği gibi Türk tarihinin araştırılmasının, Türk çocuklarına atalarını öğrenme fırsatı vereceğini ve onları gururlandıracağını söylevlerinde belirtiyor. Bu konuda “Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça büsbütün Türk çocukları kendileri için lazım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihten Türk çocukları bağımsızlık fikrini kazanacaklar, kendilerinin aynı kandan olduğunu düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir” diyor. Türk milletinin refah ve saadeti için çalışan Atatürk “Milli şuurun ayakta ve uyanık kalabilmesi için, dil ve tarih uğrunda çalışmaya mecburuz” sözüyle, Türk tarihinin Türk milli kültürü için önemini vurguluyor.

ATASAV tarihten gelen Türk kültür ve sanatının, günümüze kazandırılması, korunması sergilenmesi yönünde çalışmalar ve araştırmalar yapılmasını destekliyor. Bu kültür şaheserlerini şöyle açıklıyor: 

1-Eski Uygarlıklar, Eski Kentler,
2- Surlar, Kaleler, Saraylar, Köşkler, Kasırlar, Yalılar, Konaklar
3-Dinsel Yapılar
4-Medreseler, Darüşşifalar, İmaretler, Hamamlar
5-Hanlar, Kervansaraylar, Çarşılar, Bedestenler
6-Kutsal Yerler, Eşyalar, Dergahlar
7-Mezarlar, Kümbetler, Türbeler
8-Köprüler, Su Kemerleri, Sarnıçlar, Şadırvanlar
9-Çeşmeler, Sebiller, Selsebiller, Havuzlar
10-Kuş Köşkleri
11-Mozaikler, Minyatürler, Deri Tasvirler
12-Hatlar, Tezhipler, Kaatılar (İnce Kağıt Oymacılığı)
11-Ebrular, Haritalar, Ciltler
13-Cam Sanatı, Çiniler
14-Taş Oymalar, Bezemeler, Maden ve Mücevher Sanatı
15-Ağaç Oyma, Sedef Kakma, Kalem İşleri
16-Halı ve Kilimler
17- Giysiler, Kumaşlar, İşleme ve Oyalar

medyum ask buyusu medyumlar gideni geri getirme buyusu ayirma buyusu papaz buyusu buyu bozma kara buyu sabun buyusu vefkler adet kani buyusu sirinlik buyusu ak buyu baglama buyusu evlilik buyusu kismet acma buyusu dedektor define ikinci el dedektor dedektor fiyatlari dedektor dedektor evden eve nakliyat sehirler arasi nakliyat evden eve nakliyat firmalari diyet sac ekimi sac ekimi fiyatlari penis buyutme penis buyutucu medyum ask buyusu medyumlar gideni geri getirme buyusu ayirma buyusu papaz buyusu buyu bozma kara buyu medyum medyumlar ask buyusu baglama buyusu geri getirme buyusu papaz buyusu medyum yorumlari medyum medyumlar gercek medyumlar en iyi medyumlar medyum Mehran penis buyutme penis buyutucu parke parkeci cilingir pendik cilingir sultanbeyli cilingir kurtkoy cilingir viaport cilingir anahtarci cilingirler

ETKİNLİK TAKVİMİ

<<

June 2017

>>
P S Ç P C Ct Pz
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789Web Tasarım | Creamind